اخبار روز عمومی

نرخ بیکاری لیسانسه ها ۱۰برابر دیپلمه‌ ها

مهر: عبدالرضا شیخ الاسلامی صبح امروز در پنجمین جشنواره ملی علمی کاربردی و بیستمین سالگرد تاسیس این دانشگاه گفت: دانش آموختگان ما هنوز نتوانستند به شغل مناسبی دست پیدا کنند و نرخ بیکاری میان لیسانس ها ۱۰ برابر تحصیل کردگان دیپلم و زیر دیپلم است که در این زمینه باید آسیب شناسی کرد و پرسید چرا این نظام آموزش عالی که به این خوبی پیشرفت کرده است نتوانسته زمینه های ایجاد بازار کار را برای دانش آموختگان فراهم کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال برخی دارندگان لیسانس به ما مراجعه می کنند و جویای کار هستند و تنها ادعا دارند که مدرک لیسانس دارند و کار بلد نیستند در نهایت یک گواهینامه پایه دو به ما نشان می دهند.

شیخ الاسلامی در ادامه افزود: نظام آموزش عالی هیچ استقبالی از شغل آفرینی نمی کند و انگار که این وظیفه دولت است در حالی که در کشورهای دیگر به این شکل نیست و یک نیرو در بخش های مختلف تحت آموزش قرار می گیرد.

این مقام مسئول در ادامه گفت: دوستان ما در علمی کاربردی و فنی حرفه ای یکی از ضروری ترین کارها را در کشور دست گرفته اند و کلید حل مشکل بیکاری مهارت آموزی است.

به گفته وی در کشور ما استادکارها مثل خیاط ها و نجارها به علت مشغله و مهارت هیچ وقت بیکار نیستند. من مدارک دانشگاهی را نفی نمی کنم اما این مدارکی که درست کردیم اصالت ندارد. اصالت آن چیزی است که درون افراد و توانایی آنان وجود دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در همین اقتصاد مقاومتی می توان گفت که این اقتصاد چیزی جز توانمندسازی بیکاران برای رسیدن به اهداف عالیه نظام نیست زیرا ما هر علمی را که یاد بگیریم و یا در ذهن مان جا کرده باشد هیچوقت از بین نمی رود.

به گفته شیخ الاسلامی ۶۵ درصد فنی حرفه ای را و ۹۰ درصد دانشجویان برخی رشته ها وارد بازار کار می شوند. همیشه می گفتند حلقه مفقوده ای بین صنعت و دانشگاه وجود دارد که این حلقه مفقود یعنی آموزش مهارتی را تصویب کردیم. جمع بندی این شد که در کشور آموزش مهارتی وجود دارد اما پراکنده است. برخی آموزش ها نظری و برخی مهارتی بودند اما نظمی میان آنها وجود نداشت. بنابراین سازمان ملی مهارت برای توسعه آموزش مهارت راه اندازی شد.

وی به سه نظام مرتبط با این موضوع اشاره کرد و گفت: نظام آموزش ملی مهارت و فناوری، نظام صلاحیت حرفه ای و نظام اشتغال راه اندازی و یا در حال تصویب است که نظام صلاحیت حرفه ای به زودی توسط هیات دولت تصویب می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به یکی از مهمترین مشکلات دانشجوان کشور اشاره کرد و گفت: افراد در رشته هایی تحصیل می کنند که نه تنها به آن علاقه ای ندارند بلکه رشته تحصیلی شان را هم نمی شناسند که در نتیجه فارغ التحصیل پزشکی وارد ساخت و ساز، فارغ التحصیل آی تی وارد تجارت و فارغ التحصیل عمران وارد شغل آزاد می شود که این معضل تبدیل به شلم شوربایی در کشور شده است.

وی تاکید کرد: گذشت آن زمانی که با یک آچار هزاران پیچ را باز می کردیم الان برای هر پیچ یک آچار خاص وجود دارد و دنیا به ما می گوید که این گونه باشیم و اگر غیر از این باشیم جا می مانیم بنابراین باید بین رشته و شغل ارتباط وجود داشته باشد.

شیخ الاسلامی تاکید کرد: در نهایت سه اتفاق مهم باید رخ دهد. اول استعدادسنجی صورت گیرد بعد تدوین مجموعه اطلاعات انجام شود و در نهایت هدایت تحصیلی بر مبنای علاقه در دستور کار قرار گیرد.

درباره نویسنده

پیام

اضافه کردن دیدگاه

برای ارسال نظر اینجا کلیک کنید

تبلیغات

مطالب پیشنهادی

تبلیغات